Funkcja poetycka tekstu
Dowiesz się, jak rozpoznać tekst o funkcji poetyckiej wśród innych tekstów.
Czasami warto powiedzieć coś pięknie, bo przynosi to korzyści.
Codziennie jesteś odbiorcą setek wypowiedzi o funkcji poetyckiej, nawet jeśli nie czytujesz literatury pięknej i nie jesteś wielbicielem poezji. Każdy tekst, który kieruje uwagę odbiorcy na język, w jakim został napisany/wygłoszony, na same znaki językowe, ich niezwykłość czy oryginalne zestawienia jest tekstem o funkcji poetyckiej. Nadawca takiej wypowiedzi chce zdobyć Twoją uwagę, chce Cię zachwycić, zaskoczyć, zabawić.
Zwróć uwagę na nagłówki wiadomości w portalach internetowych. Tam, gdzie pojawia się przenośnia, porównanie, żart, mamy do czynienia z funkcją poetycką tekstu, np.: „Minister Kowalski na wojennej ścieżce”, „Wielka płyta z nową twarzą”.
Funkcję poetycką mają też teksty reklamowe np.: „Czy kierujesz się sercem, czy rozumem”, „Ostatni dzwonek na tani urlop”, przysłowia, np.: „Baba z wozu, koniom lżej”, rymowanki „Wiosną rabaty rosną”, „Raz dwa trzy, dzisiaj zmywasz ty”. Funkcję poetycką odkryjesz w wypowiedziach, w których znalazły się archaizmy, czyli stare nieużywane już wyrazy, np. „Jak się waćpan miewa”, neologizmy, czyli nowo utworzone słowa, np. „Najpierw lekcyjna bieżączka, a potem przygotowanie do testu”. Wyrażenia i zwroty użyte w nowej dla nich sytuacji/ kontekście również nadają tekstom funkcję poetycką, np.: „Komu bije dzwon?” o dźwięku budzika, czy „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie” o stanie umysłu.
Po co powstają teksty o funkcji poetyckiej? Możesz sprawdzić sam. Zamiast „Dobra ta zupa”, powiedz mamie w trakcie obiadu „Spróbować tej zupy, to jak posmakować raju” i zobacz, jaki będzie efekt.
Warto wprowadzić elementy poetyckie do wypowiedzi.