10 przykazań dla wielbicieli talentu Henryka Sienkiewicza
W dniu jubileuszu dwudziestopięciolecia pracy Henrykowi Sienkiewiczowi wręczono żartobliwie przykazania, które ułożyli dla pisarza przyjaciele.
więcej »Gdyby Mickiewicz żył w naszych czasach, królowałby na okładkach kolorowych pism i w wiadomościach zamieszczanych na plotkarskich stronach. Życiowe perypetie Sopliców i kolejne romanse Telimeny rozpalałyby zainteresowanie milionów osób bardziej niż losy bohaterów telenoweli i celebrytów. Tutaj znajdziesz anegdoty, ciekawostki, informacje o ekstrawagancjach i słabostkach wielkich pisarzy i wybitnych poetów. Twojej uwadze polecamy również najbardziej smakowite fragmenty lektur: sceny jak z horrorów, makabryczne opisy, mrożące krew w żyłach momenty, wyuzdane rozmowy i perwersyjne idee szalonych literackich postaci. Zamieszczamy tu także poważne materiały niezwiązane z programem nauczania, ale warte poznania.
W dniu jubileuszu dwudziestopięciolecia pracy Henrykowi Sienkiewiczowi wręczono żartobliwie przykazania, które ułożyli dla pisarza przyjaciele.
więcej »Wczesną wiosną 1827 roku Adam Mickiewicz przebywał na zesłaniu w Rosji, a konkretnie w Moskwie.
więcej »Wyobraźcie sobie, że wiersze Adama Mickiewicza robiły na słuchaczach ogromne wrażenie nawet wtedy, gdy ci nie rozumieli słowa po polsku.
więcej »Portret Adama Mickiewicza Od początku 1848 roku Adam Mickiewicz zaangażowany był w stworzenie polskiego Legionu we Włoszech i przebywał przez kilka miesięcy na Półwyspie Apenińskim.
więcej »Legenda (wywodząca się z relacji Alojzego Ligenzy Niewiarowicza) mówi, że czternastoletni Adam Mickiewicz z niecierpliwością wypatrywał przybycia wojsk napoleońskich na Litwę, a szczególnie do Nowogródka, gdzie w 1812 roku mieszkał i pobierał nauki.
więcej »22 lipca 1834 trzydziestosześcioletni Adam Mickiewicz opromieniony już wówczas sławą narodowego poety, pojął za żonę Celinę Szymanowską, córkę nieżyjącej Marii Szymanowskiej, wybitnej pianistki.
więcej »Jesienią 1839 roku Adam Mickiewicz przebywał wraz z żoną i dwojgiem dzieci w Szwajcarii.
więcej »We wrześniu 1815 roku matka Barbara Mickiewiczowa wręczyła Adamowi 11 dukatów: 10 zwykłych monet i jedną z wizerunkiem Matki Boskiej.
więcej »Adam Mickiewicz był doskonałym piechurem.
więcej »Miody, węgrzyny, wódki, malagi, likiery, wazy ponczu, nawet zupa przygotowana na piwie.
więcej »Naukowcy Uniwersytetu w Dublinie zbadali kilkanaście tysięcy artykułów poświęconych tematyce giełdowej i stwierdzili, że załamanie się kursów akcji można przewidzieć dokonując analizy językowej materiałów dziennikarskich.
więcej »Henryk Sienkiewicz na kartach nagrodzonej nagrodą Nobla powieści "Qvo vadis" włożył w usta jednego z bohaterów, Petroniusza, zestaw zaleceń, których wypełnienie miało przynosić starożytnym Rzymianom szczęście w miłości.
więcej »W ciągu pierwszych dziesięciu lat sprzedało się niespełna 400 egzemplarzy "Kordiana" Juliusza Słowackiego.
więcej »Najsłynniejsze w Polsce królewskie listy wyszły spod pióra Jana III Sobieskiego, który często przebywając poza pałacem, słał wieści ukochanej żonie Marysieńce, nie szczędząc jej czułości.
więcej »"Dowiedziawszy się o śmierci Goethego, pomyślałem sobie, iż Bóg go wziął z tego świata, aby dla mnie, wydającego poezje, miejsce zrobił na świecie.
więcej »Bohaterka "Pana Tadeusza" Telimena, opiekunka Zosi, kosmopolitka, wielbicielka francuskiej mody i lwica salonowa, przebywając od wielu miesięcy w Soplicowie, swoje najcenniejsze pamiątki z czasów pobytu w Petersburgu przechowywała .
więcej »"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego od przeszło stu lat zaliczane jest do najpopularniejszych polskich utworów i z biegiem lat nic nie traci na atrakcyjności.
więcej »Giacomo Casanova, dyplomata, awanturnik, hazardzista, przemysłowiec – bankrut, literat a przede wszystkim uwodziciel wszech czasów, w roku 1765 przyjechał do Warszawy na dwór Stanisława Augusta Poniatowskiego.
więcej »Bywa, że pisarze, nawet wybitni, wykorzystują w swych utworach frazy zasłyszane z ust pospolitych.
więcej »Maria Szypowska w swojej książce "Konopnicka, jakiej nie znamy" przytacza fragmenty tekstów poetki, które zostały ocenzurowane przez pracowników Warszawskiego Komitetu Cenzury podległego bezpośrednio Głównemu Zarządowi Prasy i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Petersburgu.
więcej »Istnieje wiele sposobów, by utrudnić sobie życie.
więcej »Stara legenda mówi, że wiosną niedaleko Łęczycy, w wiejskiej rodzinie urodziło się upragnione dziecko.
więcej »Stanisław Wyspiański był człowiekiem licznych talentów.
więcej »Wbrew powszechnemu mniemaniu Adam Mickiewicz nie cieszył się na emigracji taką estymą, jaką skłonni są mu przypisywać współcześni wielbiciele.
więcej »Stanisław August Poniatowski, wzorując się na angielskich klubach i francuskich salonach literackich, miał zwyczaj zapraszać wybijających się literatów, ludzi sztuki i nauki na obiady w czwartek.
więcej »