Mit o Prometeuszu
Poznasz historię Prometeusza. Dowiesz się, co spotyka tych, którzy przewyższają inteligencją i sprytem rządzących.
Prometeusz to mityczny tytan, który dwukrotnie ośmieszył najpotężniejszego z bogów, Zeusa. Despotyczni, niegrzeszący inteligencją władcy nie puszczają płazem takich zniewag, nawet jeśli ich efektem jest dobro ogółu. Przeczytaj historię Prometeusza i weź ją sobie do serca, jeśli nie chcesz cierpieć w męczarniach.
Prometeusz jest jedynym tytanem, który przeżywa wojnę między Zeusem, a jego ojcem Kronosem o władzę. Kiedy patrzy na wyniszczoną przez wojnę ziemię, postanawia stworzyć ludzi na nowo. Bierze grudkę gliny i lepi z niej człowieka. Prosi Atenę, by w dzieło tchnęła życie. Tak powstają ludzie. Słabi są jednak i zupełnie bezradni. Snują się po ziemi, a nie umieją korzystać z jej darów. Prometeusz dniem i nocą myśli o tym, jak nauczyć ludzi wszystkiego i jak im pomóc.
Ludzie zwracają uwagę największego z bogów Zeusa, który co prawda nie ma żadnej zasługi w tym, że zostali stworzeni, ale jako władca nieba i ziemi, uważa, że powinien mieć także władzę nad ludźmi. Zwołuje zatem wszystkich na wielkie zgromadzenie, na którym przedstawia prawa i obowiązki względem nowych władców niebios. Jeśli ludzie będą ich przestrzegać, zostaną otoczeni opieką i łaską boga.
Na spotkanie przychodzi także Prometeusz. Nie do końca podobają mu się zasady, który stanowi Zeus, obawia się, że Bóg nałoży na ludzi zbyt wiele ciężarów. Chce im pomóc. Obmyśla podstęp. Zabija wielkiego byka. Mięso i wnętrzności dzieli na dwie części. Po jednej stronie układa wnętrzności i kości, i kunsztownie przykrywa je białym tłuszczem, po drugiej mięso i skórę. Następnie pyta Zeusa, którą część wybiera na ofiarę dla siebie. Zeus sądzi, że pod pięknie ułożonym białym tłuszczem kryje się mięso i wybiera tę pierwszą część. Kiedy odkrywa, że wybrał wnętrzności i kości, wpada w gniew. Odmawia ludziom prawa do ognia, dzięki któremu mogliby ogrzać się, czy gotować posiłki.
Prometeusz znajduje jednak sposób, by zdobyć ogień dla ludzi bez zgody Zeusa. Zakrada się do rydwanu boga słońca Heliosa. Gdy zaprzężone w rydwanie rumaki uderzają kopytami, sypią się iskry. Prometeusz zbliża się do rydwanu z suchą gałązką i zdobywa ogień. Zeus jest wściekły. Za wykradzenie bogom ognia karze przykuć Prometeusza do skały. Każdego dnia orzeł, wg innych przekazów sęp, przylatuje i wyjada Prometeuszowi wątrobę dodatkowo zwiększając męki. Kara Prometeusza miała trwać 30 000 lat. Mękę skraca Herakles, który po 30 latach zabija ptaszysko strzałą z łuku i uwalnia tytana.
Prometeusz uważany jest za archetyp buntownika walczącego przeciwko siłom ograniczającym rozwój człowieka, to bojownik o wolność, symbol cierpienia dla idei.
Sprawdź, czy zapamiętałeś. Odpowiedz na pytanie.
Dlaczego Zeus rozgniewał się na Prometeusza, gdy wybrał gorszą część, jako ofiarę dla bogów.
Odpowiedź. Zeus uważał, że należy mu się to, co najlepsze, bo jest bogiem. Był zły, że Prometeusz go przechytrzył.