Wiatraki - nietypowy sposób przekazywania informacji
Piet Mondrian, Wiatrak
Informacje można przekazywać na wiele różnych sposobów. Nie zawsze język jest najlepszym kodem i nie zawsze papier stanowi najlepszy kanał przekazu. Wiele zależy od kontekstu.
Reynald Secher, francuski historyk badający źródła dotyczące powstania w Wandei, na kartach książki "Ludobójstwo francusko-francuskie" opisuje nietypowy sposób, w jaki porozumiewali się powstańcy w roku 1793.
"Od dawna posługiwano się skrzydłami wiatraków, by obwieszczać śmierć młynarza lub któregoś z jego rodziców. W przypadku ciężkiej choroby skrzydła wiatraka zatrzymywano w pozycji wiatyku, później obracano w kierunku domu zmarłego. Ten zwyczaj wytworzył kod zróżnicowanych sygnałów: skrzydła ułożone w ćwiartkę, czyli krzyż św. Andrzeja oznaczał spokój, w czubek stopy , wedle osi młyna - zwołanie ludności, w lewą nogę psa (skrzydło opuszczone po lewej stronie drzwi wejściowych) - poważne niebezpieczeństwo, w prawą nogę psa - niebezpieczeństwo oddalone."
Między innymi dzięki takim sposobom dzielni Wandejczycy skutecznie bronili się przed "piekielnymi kolumnami" armii republikańskiej.