Bożonarodzeniowe dylematy ortograficzne

 
D. Ghirlandaio, Boże Narodzenie

W okresie świątecznym polszczyzna nie szczędzi swym użytkownikom licznych rozterek. Na popełnienie błędu ortograficznego narażeni są wszyscy, którzy wysyłają świąteczne kartki z życzeniami, bądź zaproszenia na świąteczne uroczystości.

Pisownia nazwy święta nie sprawia na ogół trudności. Oba wyrazy nazwy piszemy dużą literą: Boże Narodzenie. Jeśli nazwa poprzedzona jest słowem święto, musimy pamiętać, że należy pisać je małą literą, np.: Wesołych świąt Bożego NarodzeniaWszystkiego najlepszego z okazji świąt Bożego Narodzenia!

Trudności może nastręczać także pisownia wyrazu wigilia. Wyraz ten możemy zaczynać zarówno dużą jak i małą literą w zależności od znaczenia. Dzień poprzedzający dzień świąteczny to wigilia (mała litera na początku). Natomiast dzień poprzedzający Boże Narodzenie to Wigilia (duża litera na początku). Jeśli więc zamierzasz wysłać komuś zaproszenie na wspólne świętowanie 24 grudnia, zapraszasz go na Wigilię, a jeśli np. na kolację dzień przed swoimi urodzinami wówczas powinieneś zaprosić go na wigilię.

Podobnie jest z Gwiazdką i gwiazdką. Wigilia i święta Bożego Narodzenia to Gwiazdka, a prezenty, które wówczas otrzymujesz i którymi obdarowujesz innych to gwiazdka

Msza święta odprawiana w nocy z 24 na 25 grudnia nazywana jest pasterką. Zgodnie z zasadami ortografii wyraz zaczynamy małą literą.

O ortograficznych zasadach związanych z „nowym rokiem” i „Nowym Rokiem” przeczytasz tutaj >>


Zobacz także