Edusensownik
Sekcja dla tych, których do szewskiej pasji doprowadzają zawiłości semantyczne polszczyzny. Od czasów Popiela wiadomo, że kto wiesza psy na języku zamiast poznawać historię powstania i znaczenie frazeologizmów, wychodzi na tym, jak Zabłocki na mydle, łatwo go wyprowadzić w pole i wpuścić w maliny. Rzucamy koło ratunkowe tym, którzy po nitce pragną dojść do kłębka i wnosimy nieco światła w egipskie ciemności. Nie zasypiaj gruszek w popiele, przeczytaj nasz Edusensownik.
W późnym średniowieczu, po epidemii dżumy, do serca wzięto sobie powiedzenie, że częste mycie skraca życie i jak ognia unikano łaźni, gdzie jak sądzono najłatwiej zarazić się jakąś chorobą.
więcej »
Używanie niepoprawnej formy bezokolicznikowej czasownika "wziąć" należy do najczęściej popełnianych błędów językowych.
więcej »
Pasja jest wyrazem wieloznacznym, używanym do określenia kilku skrajnie odmiennych uczuć o ogromnym natężeniu.
więcej »
Etymologia słowa "menel" nie jest do końca jasna.
więcej »
Zabobonem, zgodnie ze "Słownikiem języka polskiego", nazywamy wiarę w tajemnicze i nadprzyrodzone związki między zjawiskami, w magiczną moc słów, przesąd.
więcej »
Dawno temu wierzono, że padaczkę (epilepsję) sprowadza na człowieka diabeł.
więcej »
"Zapędzić w kozi róg" znaczy tyle, co napędzić komuś strachu.
więcej »
W 1924 roku ukazała się polityczna powieść Stefana Żeromskiego Przedwiośnie.
więcej »
Wydaje się, że u źródeł zyskującego na popularności frazeologizmu leży wywodzący się ze starożytności wizerunek węża lub smoka pożerającego własny ogon nazywanego uroborosem.
więcej »
Frazeologizmu używany, kiedy chcemy powiedzieć, że nie można mieć więcej niż to możliwe, że pewne wybory niosą ze sobą nieodwołalne konsekwencje, że niektóre działania wykluczają się wzajemnie.
więcej »
Wydaje się, że ten potocznie używany frazeologizm łączy w sobie obserwacje dotyczące gwarancji, jakie dają niespisane umowy z charakterem kotów.
więcej »
O osobie, która wiedzie życie wygodne, pozbawione trosk i większych problemów, mawiamy, że ma życie usłane różami.
więcej »