Lanie
Kara fizyczna wymierzona osobie nieletniej nazywana bywa laniem.
więcej »Sekcja dla tych, których do szewskiej pasji doprowadzają zawiłości semantyczne polszczyzny. Od czasów Popiela wiadomo, że kto wiesza psy na języku zamiast poznawać historię powstania i znaczenie frazeologizmów, wychodzi na tym, jak Zabłocki na mydle, łatwo go wyprowadzić w pole i wpuścić w maliny. Rzucamy koło ratunkowe tym, którzy po nitce pragną dojść do kłębka i wnosimy nieco światła w egipskie ciemności. Nie zasypiaj gruszek w popiele, przeczytaj nasz Edusensownik.
Kara fizyczna wymierzona osobie nieletniej nazywana bywa laniem.
więcej »Dwa frazeologizmy umieszczone w tytule mają bardzo zbliżone znaczenie.
więcej »"Leśny dziadek" jest nietaktownym wyrażeniem, które oznacza lekceważący stosunek nadawcy wypowiedzi do osoby, której wypowiedź dotyczy.
więcej »Aż trudno uwierzyć, że jeszcze pół wieku temu w słownikach języka polskiego nie było wyrazu "syf".
więcej »Wystarczy łut szczęścia i zdasz egzamin - mówią niekiedy przyjaciele do osoby przygotowującej się do niezbyt trudnego testu.
więcej »Figa jest śródziemnomorskim owocem, który jak żaden inny, odgrywa niebagatelną rolę w wielu europejskich językach.
więcej »Losy wyrazów bywają bardziej skomplikowane niż miłosne perypetie bohaterów romansów.
więcej »Henryk Sienkiewicz był wybitnym pisarzem, a o jego wielkich zasługach dla kultury i języka polskiego świadczą m.
więcej »Tradycja mówienia prosto z mostu pochodzi ze starożytnej Grecji.
więcej »Jeśli sądzisz, że "umrzeć ze śmiechu" to jedynie taki zwrot, którego używa się wtedy, gdy usłyszeliśmy wyjątkowo śmieszny żart, jesteś w błędzie.
więcej »Powyższy frazeologizm używany jest w sytuacji, kiedy ktoś został wykorzystany do wykonania jakiejś niewdzięcznej pracy, a następnie odprawiony bez należytej gratyfikacji.
więcej »Pierwsza polska encyklopedia ukazała się w połowie XVIII wieku.
więcej »Polszczyzna pozwala skorzystać z wielu urokliwych frazeologizmów, kiedy mamy problem z nazwaniem czegoś lub kogoś.
więcej »Jak pewnie się orientujesz, fraza "nie bez kozery" znaczy tyle, co "nie bez przyczyny", "nie bez powodu" i używana jest wówczas, gdy wyjątkowo chcemy podkreślić, że jakieś działanie podjęte zostało z premedytacją i z nadzieją na osiągnięcie konkretnego celu.
więcej »Znane są dwa odmienne wyjaśnienia pochodzenia tego związku frazeologicznego.
więcej »Osoba, która chodzi późno spać i woli być aktywna późnym wieczorem niż rankiem nazywana bywa "nocnym markiem.
więcej »Frazeologizm stanowiący tytuł tego tekstu używany jest wówczas, gdy nadawca chce podkreślić, że wyjątkowo nie jest zainteresowany sytuacją, w jakiej się znajduje.
więcej »Pisarz Waldemar Łysiak w jednym z felietonów żartobliwie zauważył, że pierwowzoru kobiety określanej dzisiaj mianem "blachary" szukać można w XVIII wieku.
więcej »Gołębie kojarzone były z miłością od czasów starożytnych.
więcej »"Wart Pac pałaca, a pałac Paca" mówimy wówczas, kiedy chcemy podkreślić, że dwie osoby są do siebie podobne, zachowują się w ten sam sposób i zasłużyły sobie na to, by spotkać się się ze sobą w niekomfortowej sytuacji.
więcej »Fiu, fiu! to wykrzyknienie wyrażające podziw uznanie, a niekiedy zdziwienie.
więcej »Nos na kwintę można opuścić, zwiesić lub spuścić.
więcej »Zdarza się, że niekiedy imiona postaci literackich, nawet zupełnie fikcyjnych, trafiają do języka i zaczynają pełnić funkcję nazw.
więcej »Zwroty "rzucić lwom na pożarcie" i "rzucić wilkom na pożarcie" nie oznaczają tego samego.
więcej »W wiekach średnich zwierzęta, które wyrządziły szkody, były sądzone w podobny sposób jak ludzie.
więcej »