Edusensownik

Sekcja dla tych, których do szewskiej pasji doprowadzają zawiłości semantyczne polszczyzny. Od czasów Popiela wiadomo, że kto wiesza psy na języku zamiast poznawać historię powstania i znaczenie frazeologizmów, wychodzi na tym, jak Zabłocki na mydle, łatwo go wyprowadzić w pole i wpuścić w maliny. Rzucamy koło ratunkowe tym, którzy po nitce pragną dojść do kłębka i wnosimy nieco światła w egipskie ciemności. Nie zasypiaj gruszek w popiele, przeczytaj nasz Edusensownik.

Do siego roku!

Pod koniec roku zdarza się, coraz rzadziej, ale jednak zdarza się, słyszeć życzenia "Do siego roku" wypowiadane z entuzjazmem i szczerze.

więcej »

Gdzie dziad mówił do obrazu

Kiedy rozmówca jest ignorowany, jego słowa zdają się nie przynosić żadnego efektu, a nawet nie wywołują żadnej reakcji u adresata, mamy do czynienia z przysłowiową sytuacją opisaną zgrabną frazą "mówił dziad do obrazu".

więcej »

Gdzie odkryto błękitną krew?

- Zaręczam państwu - mówił - że gdyby mu żyłę przeciąć, popłynęłaby z niej tak krew błękitna… jak na przykład… jak na przykład niemeńska woda w pogodę… Teresa zachichotała.

więcej »

Homeryczny śmiech

Tytułowe wyrażenie, w związku z powszechną niegdyś znajomością dzieł przypisywanych Homerowi, było bardzo popularne.

więcej »

Humbug

Słowo "humbug" dzisiaj należy z pewnością do wyrazów bardziej wyszukanych i używane jest najczęściej przez osoby doskonale wykształcone w odniesieniu do przedmiotów, rzeczy i zjawisk, które nazwać można oszustwem, a które cieszą się dużą popularnością.

więcej »

Jak kania dżdżu

Kiedy niecierpliwie czegoś pragniemy, oczekujemy na coś z utęsknieniem, możemy powiedzieć, że łakniemy czegoś jak kania dżdżu.

więcej »

Jak wyglądały drakońskie kary

W VI wieku przed naszą erą Drakon, jeden z dziesięciu archontów rządzących Atenami, spisał prawo stosowane w mieście-państwie w dokumencie nazywanym od jego imienia "Kodeksem Drakona".

więcej »

Jak za króla Ćwieczka

      Ten związek frazeologiczny bywa używany, kiedy nadawca wypowiedzi chce podkreślić, że coś jest przestarzałe, nienowoczesne, prymitywne.

więcej »

Jakoś to będzie

Tytułowa fraza idealnie ujmuje popularny w Polsce sposób radzenia sobie w sytuacjach trudnych, polegający na podejmowaniu ryzyka, bez oglądania się na jego możliwe negatywne skutki.

więcej »