Dlaczego złe wróżby są wykrakiwane
Osoby, które dzielą się z innymi swoimi negatywnymi przewidywaniami albo obwieszczają możliwe złe konsekwencje pewnych słów czy czynów bywają napominane, by nie krakały.
więcej »Sekcja dla tych, których do szewskiej pasji doprowadzają zawiłości semantyczne polszczyzny. Od czasów Popiela wiadomo, że kto wiesza psy na języku zamiast poznawać historię powstania i znaczenie frazeologizmów, wychodzi na tym, jak Zabłocki na mydle, łatwo go wyprowadzić w pole i wpuścić w maliny. Rzucamy koło ratunkowe tym, którzy po nitce pragną dojść do kłębka i wnosimy nieco światła w egipskie ciemności. Nie zasypiaj gruszek w popiele, przeczytaj nasz Edusensownik.
Osoby, które dzielą się z innymi swoimi negatywnymi przewidywaniami albo obwieszczają możliwe złe konsekwencje pewnych słów czy czynów bywają napominane, by nie krakały.
więcej »Pod koniec roku zdarza się, coraz rzadziej, ale jednak zdarza się, słyszeć życzenia "Do siego roku" wypowiadane z entuzjazmem i szczerze.
więcej »Wymienione w tytule przysłowie powstało w XVII wieku.
więcej »Adam Mickiewicz był poetą językowo odważnym.
więcej »Przymiotnik "ciekawy" ma niezwykle intrygującą historię.
więcej »Farmazony to inaczej głupstwa, bzdury, oszustwa.
więcej »Lekarze i psycholodzy dawno zauważyli, że niechęć do kogoś bądź złość może przybrać wręcz fizjologiczny charakter i objawiać się nieprzyjemnymi dolegliwościami.
więcej »Gburem nazywany jest człowiek nieokrzesany, zachowujący się ordynarnie, niegrzecznie, nietaktownie.
więcej »Kiedy rozmówca jest ignorowany, jego słowa zdają się nie przynosić żadnego efektu, a nawet nie wywołują żadnej reakcji u adresata, mamy do czynienia z przysłowiową sytuacją opisaną zgrabną frazą "mówił dziad do obrazu".
więcej »- Zaręczam państwu - mówił - że gdyby mu żyłę przeciąć, popłynęłaby z niej tak krew błękitna… jak na przykład… jak na przykład niemeńska woda w pogodę… Teresa zachichotała.
więcej »Czy wiesz, że popularny polski frazeologizm kiedyś był dłuższy.
więcej »Popularne powiedzenia i frazeologizmy dają niekiedy nieprawdziwy obraz świata.
więcej »Roślina, którą widzisz obok to psianka podłużna, a w zasadzie jej owoc.
więcej »Tytułowe wyrażenie, w związku z powszechną niegdyś znajomością dzieł przypisywanych Homerowi, było bardzo popularne.
więcej »Słowo "humbug" dzisiaj należy z pewnością do wyrazów bardziej wyszukanych i używane jest najczęściej przez osoby doskonale wykształcone w odniesieniu do przedmiotów, rzeczy i zjawisk, które nazwać można oszustwem, a które cieszą się dużą popularnością.
więcej »20 mln franków było winne Księstwo Warszawskie Napoleonowi na mocy porozumienia podpisanego w Bajonnie 10 maja 1808 roku.
więcej »Iść do kogoś jak w dym znaczy iść śmiało, pewnie, bez zastanowienia, bez obawy o ewentualne przykre konsekwencje, odważnie o coś prosić.
więcej »O kimś, kto posiada wyjątkowy talent, umiejętności, jest wybitny w jakiejś dziedzinie, mówimy, że ma iskrę bożą.
więcej »W polszczyźnie słowo "burak" posiada dwa znaczenia.
więcej »W XVII wieku Rzeczpospolitą Polską i Turcję łączyło wiele relacji i nie wszystkie z nich nazwać można poprawnymi.
więcej »Kiedy niecierpliwie czegoś pragniemy, oczekujemy na coś z utęsknieniem, możemy powiedzieć, że łakniemy czegoś jak kania dżdżu.
więcej »W VI wieku przed naszą erą Drakon, jeden z dziesięciu archontów rządzących Atenami, spisał prawo stosowane w mieście-państwie w dokumencie nazywanym od jego imienia "Kodeksem Drakona".
więcej »Ten związek frazeologiczny bywa używany, kiedy nadawca wypowiedzi chce podkreślić, że coś jest przestarzałe, nienowoczesne, prymitywne.
więcej »Mówi się, że osoby piastujące ważne stanowiska w państwie powinny być jak żona Cezara, nieliczni tylko dodają, że powinny być wolne od wszelkich podejrzeń.
więcej »Tytułowa fraza idealnie ujmuje popularny w Polsce sposób radzenia sobie w sytuacjach trudnych, polegający na podejmowaniu ryzyka, bez oglądania się na jego możliwe negatywne skutki.
więcej »