Jest to cnota nad cnotami, trzymać język za zębami
Taką moralną naukę wygłosiła tytułowa bohaterka komedii Aleksandra Fredry "Pierwsza lepsza, czyli nauka zbawienna".
więcej »Sekcja dla tych, których do szewskiej pasji doprowadzają zawiłości semantyczne polszczyzny. Od czasów Popiela wiadomo, że kto wiesza psy na języku zamiast poznawać historię powstania i znaczenie frazeologizmów, wychodzi na tym, jak Zabłocki na mydle, łatwo go wyprowadzić w pole i wpuścić w maliny. Rzucamy koło ratunkowe tym, którzy po nitce pragną dojść do kłębka i wnosimy nieco światła w egipskie ciemności. Nie zasypiaj gruszek w popiele, przeczytaj nasz Edusensownik.
Taką moralną naukę wygłosiła tytułowa bohaterka komedii Aleksandra Fredry "Pierwsza lepsza, czyli nauka zbawienna".
więcej »Legenda mówi, że "kaczkę dziennikarską" wymyślił żyjący na przełomie XIII i XIX wieku Egide Norbert Cornelissen, belgijski żołnierz i literat obdarzony niebanalnym i nieco makabrycznym poczuciem humoru.
więcej »W dosłownym znaczeniu kamień węgielny oznacza pierwszą cegłę położoną w rogu powstającego budynku.
więcej »Wyrażenie "kapuściana głowa" używane bywa jako wyzwisko, określenie osoby, o intelekcie której nie mamy największego mniemania.
więcej »Używane w mowie potocznej frazeologizmy "kij ci w oko", "kij mu w oko" s ą wyrazem negatywnych uczuć nadawcy, który zdaje się mówić, że w gruncie rzeczy nie obchodzi go czyjeś zachowanie, ale nie życzy osobie będącej przedmiotem wypowiedzi nic dobrego.
więcej »Od pewnego czasu Polacy wyedukowani w zakresie najnowocześniejszych metod zarządzania ludźmi posługują się z ochotą "metodą kija i marchewki" opisując system stosowania kar i nagród najskuteczniejszy ponoć w motywowaniu do pracy i nauki.
więcej »O tajemnicy poliszynela mówimy wtedy, gdy chcemy dać rozmówcy do zrozumienia, że rewelacje, które nam przekazuje są powszechnie znane i wszyscy o nich wiedzą.
więcej »Kiedy słyszysz polecenie, że masz siedzieć cicho jak trusia, wiesz że twoja obecność powinna być bardzo dyskretna, a najlepiej, gdyby w ogóle nie zastała zauważona.
więcej »Popularny obecnie frazeologizm zaczerpnięty został z powieści Henryka Sienkiewicza.
więcej »W dawnych czasach, przed wynalezieniem samochodu, najbardziej eksluzywnym środkiem transportu w naszej części świata były konie.
więcej »Tego frazeologizmu używamy, kiedy intencje rozmówcy nie są dla nas jasne, kiedy podejrzewamy manipulacje, kiedy chcemy dać do zrozumienia, że czyjś dylemat jest dla nas absurdalny.
więcej »Z pewnością zauważyłeś, że w polszczyźnie istnieje wiele wyrazów, których pisownia wymyka się regułom ortograficznym wynosząc wyjątki ponad zasady.
więcej »"Dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane" - mówimy, kiedy chcemy zaznaczyć sceptycyzm wobec zamierzeń innych.
więcej »Jeśli ktoś poprzez działanie wykonane z premedytacją albo zupełnie przypadkowe, zaostrza konflikt, eskaluje spór, wzmaga gniew, potęguje negatywne emocje, wówczas mówimy, że „dolewa oliwy do ognia”.
więcej »Szlachta polska była nad wyraz gościnna, a niekiedy wręcz z gościnnością przesadzała.
więcej »Jeszcze na początku XIX wieku o ciemnogrodzie w Polsce nie słyszano.
więcej »W czasach antycznych Arkadię zamieszkiwał bożek o imieniu Pan.
więcej »Nieliczni przypuszczają, a niewielu wie, że wymienione w tytule przysłowie i frazeologizm mają ze sobą wiele wspólnego.
więcej »O człowieku zupełnie nagim, albo pozbawionym jakiegokolwiek majątku, mówimy, że jest goły jak turecki święty.
więcej »Jeden z najsłynniejszych cytatów z "Potopu" Henryka Sienkiewicza wykorzystywany jest obecnie w kontekście biesiadnym i ludycznym.
więcej »Kurą znoszącą złote jaja nazywamy przedsięwzięcie, które nie wymagając specjalnej troski i zabiegów, przynosi bardzo przyzwoite dochody.
więcej »Ludzie pozbawieni ogłady, o bardzo niskiej kulturze osobistej, często miewają problemy z właściwym doborem słów.
więcej »Zadanie niewykonalne, działanie z góry skazane na niepowodzenie nazywane bywa kwadraturą koła.
więcej »Ostatni przejaw działalności w jakiejś dziedzinie, ostatnie dzieło albo ostatnie słowo nazywane bywa niekiedy łabędzim śpiewem.
więcej »Łajza nie jest określeniem pochlebnym.
więcej »