Edusensownik

Sekcja dla tych, których do szewskiej pasji doprowadzają zawiłości semantyczne polszczyzny. Od czasów Popiela wiadomo, że kto wiesza psy na języku zamiast poznawać historię powstania i znaczenie frazeologizmów, wychodzi na tym, jak Zabłocki na mydle, łatwo go wyprowadzić w pole i wpuścić w maliny. Rzucamy koło ratunkowe tym, którzy po nitce pragną dojść do kłębka i wnosimy nieco światła w egipskie ciemności. Nie zasypiaj gruszek w popiele, przeczytaj nasz Edusensownik.

Kaczka dziennikarska

Legenda mówi, że "kaczkę dziennikarską" wymyślił żyjący na przełomie XIII i XIX wieku Egide Norbert Cornelissen, belgijski żołnierz i literat obdarzony niebanalnym i nieco makabrycznym poczuciem humoru.

więcej »

Kapuściana głowa

Wyrażenie "kapuściana głowa" używane bywa jako wyzwisko, określenie osoby, o intelekcie której nie mamy największego mniemania.

więcej »

Kij w oku

Używane w mowie potocznej frazeologizmy "kij ci w oko", "kij mu w oko" s ą wyrazem negatywnych uczuć nadawcy, który zdaje się mówić, że w gruncie rzeczy nie obchodzi go czyjeś zachowanie, ale nie życzy osobie będącej przedmiotem wypowiedzi nic dobrego.

więcej »

Kijem i marchewką

Od pewnego czasu Polacy wyedukowani w zakresie najnowocześniejszych metod zarządzania ludźmi posługują się z ochotą "metodą kija i marchewki" opisując system stosowania kar i nagród najskuteczniejszy ponoć w motywowaniu do pracy i nauki.

więcej »

Kpisz, czy o drogę pytasz

Tego frazeologizmu używamy, kiedy intencje rozmówcy nie są dla nas jasne, kiedy podejrzewamy manipulacje, kiedy chcemy dać do zrozumienia, że czyjś dylemat jest dla nas absurdalny.

więcej »

Kupą waszmościowie

Jeden z najsłynniejszych cytatów z "Potopu" Henryka Sienkiewicza wykorzystywany jest obecnie w kontekście biesiadnym i ludycznym.

więcej »

Kwadratura koła

  Zadanie niewykonalne, działanie z góry skazane na niepowodzenie nazywane bywa kwadraturą koła.

więcej »

Łabędzi śpiew

Ostatni przejaw działalności w jakiejś dziedzinie, ostatnie dzieło albo ostatnie słowo nazywane bywa niekiedy łabędzim śpiewem.

więcej »