Edusensownik

Sekcja dla tych, których do szewskiej pasji doprowadzają zawiłości semantyczne polszczyzny. Od czasów Popiela wiadomo, że kto wiesza psy na języku zamiast poznawać historię powstania i znaczenie frazeologizmów, wychodzi na tym, jak Zabłocki na mydle, łatwo go wyprowadzić w pole i wpuścić w maliny. Rzucamy koło ratunkowe tym, którzy po nitce pragną dojść do kłębka i wnosimy nieco światła w egipskie ciemności. Nie zasypiaj gruszek w popiele, przeczytaj nasz Edusensownik.

Okrutne bachanalia

Współcześnie bachanaliami nazywamy na ogół wesołą hulaszczą zabawę suto zakrapianą alkoholem, której uczestnicy nie stronią od flirtów i umizgów.

więcej »

Pal to sześć

Korzenie tego frazeologizmu sięgają czasów inkwizycji, kiedy to podejrzanych o ciężkie zbrodnie torturowano podczas przesłuchań.

więcej »

Pijany jak świnia

      Powszechnie uważa się, że powyższe porównanie, utrwalone w języku polskim jako frazeologizm, ma swoje źródło w codziennej obserwacji.

więcej »

Prędzej piekło zamarznie niż...

      Szokującego frazeologizmu używamy, kiedy chcemy powiedzieć, że prawdopodobieństwo zajścia jakiejś sytuacji bądź wykonania czynności jest bardzo bliskie zera.

więcej »

Przeżyć gehennę

Wyraz "gehenna" pochodzi od znanej ze "Starego Testamentu" Doliny Hinnom (Gehinnôm), która w starożytności przylegała do granic Jerozolimy.

więcej »

Rozebrać się do rosołu

O kimś, kto w towarzystwie innych jest niekompletnie ubrany lub ubrany zbyt lekko w stosunku do panującej temperatury, mówimy, że rozebrał się jak do rosołu.

więcej »

Ruja i porubstwo

Najwybitniejsi pisarze i poeci pozostawiają po sobie nie tylko tomy doskonałej literatury, przy której czytelnicy mile spędzają czas, ale także wzbogacają polszczyznę o nowe powiedzenia, przysłowia i frazeologizmy.

więcej »