O wygrywaniu w cuglach
Jeśli zwycięstwo przychodzi łatwo, bez większego wysiłku i nadmiernych starań, wówczas mówimy o wygranej w cuglach.
więcej »Sekcja dla tych, których do szewskiej pasji doprowadzają zawiłości semantyczne polszczyzny. Od czasów Popiela wiadomo, że kto wiesza psy na języku zamiast poznawać historię powstania i znaczenie frazeologizmów, wychodzi na tym, jak Zabłocki na mydle, łatwo go wyprowadzić w pole i wpuścić w maliny. Rzucamy koło ratunkowe tym, którzy po nitce pragną dojść do kłębka i wnosimy nieco światła w egipskie ciemności. Nie zasypiaj gruszek w popiele, przeczytaj nasz Edusensownik.
Jeśli zwycięstwo przychodzi łatwo, bez większego wysiłku i nadmiernych starań, wówczas mówimy o wygranej w cuglach.
więcej »Przed zasypianiem gruszek w popiele ostrzegano już w pierwszych tekstach pisanych po polsku.
więcej »Pewnie nawet nie podejrzewacie, że powszechnie używany czasownik "wątpić" ma zgoła niezwykłe pochodzenie.
więcej »We współczesnej polszczyźnie bywa niekiedy używany frazeologizm "odpłacić się z nawiązką", który znaczy mniej więcej tyle, co potraktować kogoś ciut gorzej niż on nas potraktował.
więcej »Oikofobia (ojkofobia) to niechęć do własnego społeczeństwa i jego wartości.
więcej »Współcześnie bachanaliami nazywamy na ogół wesołą hulaszczą zabawę suto zakrapianą alkoholem, której uczestnicy nie stronią od flirtów i umizgów.
więcej »20 października 1930 roku na falach chicagowskiego radia WGN wyemitowany został pierwszy odcinek słuchowiska "Malowane marzenia".
więcej »Wybitny polski uczony Zygmunt Gloger w swym pomnikowym dziele "Encyklopedii staropolskiej ilustrowanej" przedstawił etymologię frazeologizmu "osioł dardanelski".
więcej »Korzenie tego frazeologizmu sięgają czasów inkwizycji, kiedy to podejrzanych o ciężkie zbrodnie torturowano podczas przesłuchań.
więcej »Dante Alighieri, średniowieczny włoski poeta, jest autorem "Boskiej komedii", w której opisał swoją wędrówkę po zaświatach.
więcej »Autorem powyższego porównania był Józef Wissiarionowicz Dżugaszwilli znany jako Stalin, dyktator i zbrodniarz komunistyczny.
więcej »Powszechnie uważa się, że powyższe porównanie, utrwalone w języku polskim jako frazeologizm, ma swoje źródło w codziennej obserwacji.
więcej »Słowo "facet" używane w języku potocznym czas największej popularności wydaje się mieć już za sobą.
więcej »Jeśli sądzicie, że wyrazy "pustynia" i "puszcza" tak różnią się od siebie znaczeniem, że nie można używać ich wymiennie jak synonimów, jesteście w błędzie.
więcej »Frazeologizm "poznać pana po cholewach" używany jest wówczas, gdy chcemy powiedzieć, że o statusie społecznym człowieka świadczy to, jak jest ubrany i co nosi.
więcej »Szokującego frazeologizmu używamy, kiedy chcemy powiedzieć, że prawdopodobieństwo zajścia jakiejś sytuacji bądź wykonania czynności jest bardzo bliskie zera.
więcej »Są w polszczyźnie takie frazeologizmy, które rozpalają emocje badaczy i użytkowników języka nieproporcjonalnie do ich znaczenia.
więcej »Przez tysiące lat rolnicy używali cepów do młócenia zboża, czyli oddzielania ziaren od kłosa.
więcej »Wyraz "gehenna" pochodzi od znanej ze "Starego Testamentu" Doliny Hinnom (Gehinnôm), która w starożytności przylegała do granic Jerozolimy.
więcej »Właściwie to nie wiadomo, dlaczego korzystanie z komunikacji miejskiej wywołuje u jej użytkowników ptasie konotacje.
więcej »Republika bananowa jest wyrażeniem pejoratywnym.
więcej »O kimś, kto w towarzystwie innych jest niekompletnie ubrany lub ubrany zbyt lekko w stosunku do panującej temperatury, mówimy, że rozebrał się jak do rosołu.
więcej »Najwybitniejsi pisarze i poeci pozostawiają po sobie nie tylko tomy doskonałej literatury, przy której czytelnicy mile spędzają czas, ale także wzbogacają polszczyznę o nowe powiedzenia, przysłowia i frazeologizmy.
więcej »Wyrażenie przyimkowe "z kretesem" należy do najbardziej tajemniczych związków w polszczyźnie.
więcej »W ten sposób zwracamy się do kogoś, kto popadł w kłopoty na własne życzenie, bowiem nie przewidział negatywnych konsekwencji swych działań.
więcej »