Seanse nienawiści
Termin "seanse nienawiści" robi w wieku XXI zawrotną karierę.
więcej »Sekcja dla tych, których do szewskiej pasji doprowadzają zawiłości semantyczne polszczyzny. Od czasów Popiela wiadomo, że kto wiesza psy na języku zamiast poznawać historię powstania i znaczenie frazeologizmów, wychodzi na tym, jak Zabłocki na mydle, łatwo go wyprowadzić w pole i wpuścić w maliny. Rzucamy koło ratunkowe tym, którzy po nitce pragną dojść do kłębka i wnosimy nieco światła w egipskie ciemności. Nie zasypiaj gruszek w popiele, przeczytaj nasz Edusensownik.
Termin "seanse nienawiści" robi w wieku XXI zawrotną karierę.
więcej »Opisując doskonale prosperujący majątek Sopliców na kartach "Pana Tadeusza", Adam Mickiewicz użył przysłowia popularnego w Polsce od stuleci "Pańskie oko konia tuczy".
więcej »Kiedy komuś brakuje wiedzy na jakiś temat tudzież umiejętności właściwego postępowania w danej sytuacji, mawiamy, że jest z czymś na bakier.
więcej »Średniowieczny kronikarz, podróżnik i kupiec, a nie wykluczone, że jednocześnie mauryjski szpieg, Ibrahim ibn Jakub, przemierzając szlaki handlowe X-wiecznej Europy, zaobserwował ciekawy sposób wymiany towarów na terenach zachodniej słowiańszczyzny.
więcej »Banialuki to inaczej brednie, bzdury, niedorzeczności.
więcej »Od czasów starożytnych sól była ważnym surowcem w wielu dziedzinach gospodarki i symbolem bogactwa.
więcej »„Wenus chytra, co ten świat marny dziwnie zwodzi / A barzo mu niemało swemi foszki szkodzi.
więcej »Zmiana znaczenia wyrazu w języku polskim nie jest zjawiskiem wyjątkowym.
więcej »W starożytnej Grecji słowem "idiotes" nazywano prostego wieśniaka, który zajmował się tylko własnymi, prywatnymi sprawami i nie uczestniczył w życiu publicznym.
więcej »W XVII wieku Osiek był prężnie rozwijającym się miastem królewskim.
więcej »"Uderz w stół a odezwą się nożyce" - mówimy w sytuacji, gdy osoba, mająca coś na sumieniu, dopatruje się aluzji do swego niecnego zachowania w wypowiedziach innych osób i reaguje na nie z dziwną na pozór i zdawałoby się niczym nieusprawiedliwioną gwałtownością.
więcej »Wyrażenie "własne sumienie" jest typowym przykładem manipulacji językowej.
więcej »Frazeologizmy "szklane paciorki", "za garść szklanych paciorków" używane są współcześnie wtedy, gdy chcemy powiedzieć, że ktoś zrobił zły interes, zawarł niekorzystną dla siebie umowę, został oszukany.
więcej »Jeżeli ktoś w sposób wyrachowany i podstępny działa na czyjąś szkodę, mówimy, iż podkłada komuś świnię.
więcej »W historii Polski nigdy nie brakowało zdrajców i sprzedawczyków.
więcej »27 listopada 1633 roku kanclerz wielki koronny, Jerzy Ossoliński wjechał z wielkim przepychem do Rzymu jako poseł króla polskiego Władysława IV.
więcej »"Tromtadracja" jest słowem, które może się przydać osobom komentującym publiczne wystąpienia polityków, zwłaszcza te, które mają miejsce w gorącym okresie kampanii wyborczej.
więcej »Jest początek XVII wieku, w państwach Reszy Niemieckiej trwa wojna trzydziestoletnia.
więcej »Żyjący w I wieku naszej ery, wybitny rzymski pisarz i historyk, Pliniusz Starszy w swym monumentalnym, wielotomowym dziele zatytułowanym Historia naturalna zawarł opis olbrzymiego, egzotycznego ptaka nazywanego strusiem.
więcej »W literaturze polskiej nie brakuje przykładów osób w gorącej wodzie kąpanych.
więcej »Jedna koszula jest chyba najpopularniejszą częścią garderoby w polszczyźnie.
więcej »O bogactwie języka świadczy możliwość wyrażania tej samej treści w różny sposób.
więcej »Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki - mówią ci, którzy nie mają ochoty zajmować się czymś, czym już kiedyś się zajmowali.
więcej »Informacje można przekazywać na wiele różnych sposobów.
więcej »Historia Cypriana Franciszka Zabłockiego jest opowieścią romantyczną nie tylko dlatego, że dramat szlachcica rozegrał się w czasach, gdy romantyczne idee były szalenie modne.
więcej »