Juliusz Słowacki, "Kordian", Akt I
Poznasz szczegółowe streszczenie I aktu i kolejnego romantycznego bohatera, któremu nic się w życiu nie udaje.
więcej »Znajdziesz tu streszczenia i opracowania lektur szkolnych, interpretacje i analizy, opisy namiętności i zbrodni, charakterystyki oprawców, rozpustnych kochanków i świętych, wszystko, o czym pisali najwybitniejsi. Materiały są świetnie przygotowane, zapamiętasz je błyskawicznie. Odsłuchanie pliku MP3 zajmie Ci kilka minut. Wiemy, że Twój czas jest cenny. Szybko przekażemy Ci wszystkie ważne informacje o lekturach. Jak zinterpretować Wielką Improwizację w „Dziadach” Mickiewicza? Dlaczego przeżycia mistyczne są udziałem Ewy i księdza Piotra, a nie Konrada zwanego wcześniej Gustawem? Czy Pustelnik jest duchem, upiorem, czy człowiekiem? Ile godzin toczy się akcja IV części „Dziadów”? Jaki jest sens „Bajki o Janku” przywołanej w dramacie Słowackiego? Czym Kordian próbuje zaimponować kochance, czym polskim spiskowcom, a czym księciu Konstantemu? Ile razy w „Panu Tadeuszu” pada słowo „ostatni”? Dlaczego Wojski zbiera muchomory, a ksiądz Robak chce ożenić Tadeusza z Zosią? Ile zmarszczek dostrzegł młody Soplica na twarzy Telimeny? Przy jakich alkoholach ucztowała polska szlachta? Kto ze złości kopie krzesło i pluje na podłogę w „Panu Tadeuszu”? Kogo obdarowywała namiętnymi pocałunkami Izabela Łęcka? Z kim Wokulski miał krzyż pański? Z kim na weselu flirtował Dziennikarz, a z kim Poeta, dlaczego Czepiec chciał pobić muzykantów?
Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w edusensownych streszczeniach i opracowaniach. Codziennie dodajemy nowe materiały i pomoce.
Zaglądaj do nas często!
Poznasz szczegółowe streszczenie I aktu i kolejnego romantycznego bohatera, któremu nic się w życiu nie udaje.
więcej »Szczegółowe streszczenie drugiego aktu "Kordiana" Dowiesz się, że wbrew nadziejom poetów, romantyczne heroiny cenią złoto i brylanty.
więcej »Poznasz szczegółowe streszczenie czterech scen III aktu.
więcej »Poznasz szczegółowe streszczenie scen V, VI, VII, VIII trzeciego aktu „Kordiana”.
więcej »„Psy w butach?”, czyli przewrotna bajeczka starego Grzegorza.
więcej »Poznasz bohatera romantycznego, który najpierw nudzi się śmiertelnie, a potem postanawia walczyć o wolność ojczyzny.
więcej »Poznasz streszczenie tej części dramatu.
więcej »Poznasz szczegółowe streszczenie pierwszego fragmentu dramatu.
więcej »Poznasz charakterystykę jednej z ciekawszych kobiecych postaci „Lalki” Bolesława Prusa.
więcej »Poznasz bardzo szczegółowe streszczenie utworu, średniowieczny wzór służby Bogu i termin hagiografia.
więcej »Poznasz charakterystykę Maćka nad Maćkami - postaci, która uosabia ducha narodu w epopei.
więcej »Adam Mickiewicz zadał sobie wiele trudu, by bardzo szczegółowo opisać dwór w Soplicowie, gdzie rozgrywają się najważniejsze i najbardziej dramatyczne momenty "Pana Tadeusza".
więcej »Poznasz interpretację i analizę utworu.
więcej »Dowiesz się, co to jest sonet i jak wygrać wojnę o życie wieczne.
więcej »Dowiesz się, co to jest mistycyzm, dlaczego to Ewa i ksiądz Piotr doświadczyli mistycznych doznań w utworze Mickiewicza, a także „co poeta właściwie chciał przez to powiedzieć”.
więcej »Dowiesz się, dlaczego pory roku zmieniają się cyklicznie, a także, że celem zakazów jest uchronić Cię przed niebezpieczeństwami i niespodziankami.
więcej »Poznasz historię Prometeusza.
więcej »Dowiesz się, że milczenie jest złotem, a za plotkowanie można zapłacić śmiercią, że wyroki bogów są nieprzewidywalne.
więcej »Przemierzający dalekie morza i krainy Odyseusz zmierza do swojej Itaki.
więcej »Poznasz mitologiczną krainę zmarłych.
więcej »Dowiesz się, kto był pierwowzorem tej postaci „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
więcej »Dowiesz się, dlaczego odrodzenie uchodzi za złoty wiek w historii.
więcej »Dowiesz się, jakie prądy filozoficzne dominowały w oświeceniu, kiedy powstała pierwsza encyklopedia na świecie i pierwsza świecka szkoła w Polsce.
więcej »Poznasz cechy charakterystyczne dwóch gatunków literackich: epopei i poematu heroikomicznego.
więcej »Poznasz charakterystykę porównawczą głównych bohaterów komedii Cześnika Macieja Raptusiewicza i Rejenta Milczka Aleksander Fredro nie szczędził głównym postaciom „Zemsty” przywar, śmieszności i wad, nie poskąpił także zalet, dzięki którym, mimo wszystko, uznać je można za zabawne.
więcej »