Wczasy Stanisława Wokulskiego
Stanisław Wokulski, główny bohater "Lalki" Bolesława Prusa, miał za złe arystokracji jej próżniaczy tryb życia.
więcej »Gdyby Mickiewicz żył w naszych czasach, królowałby na okładkach kolorowych pism i w wiadomościach zamieszczanych na plotkarskich stronach. Życiowe perypetie Sopliców i kolejne romanse Telimeny rozpalałyby zainteresowanie milionów osób bardziej niż losy bohaterów telenoweli i celebrytów. Tutaj znajdziesz anegdoty, ciekawostki, informacje o ekstrawagancjach i słabostkach wielkich pisarzy i wybitnych poetów. Twojej uwadze polecamy również najbardziej smakowite fragmenty lektur: sceny jak z horrorów, makabryczne opisy, mrożące krew w żyłach momenty, wyuzdane rozmowy i perwersyjne idee szalonych literackich postaci. Zamieszczamy tu także poważne materiały niezwiązane z programem nauczania, ale warte poznania.
Stanisław Wokulski, główny bohater "Lalki" Bolesława Prusa, miał za złe arystokracji jej próżniaczy tryb życia.
więcej »20 listopada 1900 roku w Bronowicach koło Krakowa, we dworku Włodzimierza Tetmajera odbyło się huczne weselisko.
więcej »Alleluja to okrzyk wyrażający radość i zachętę do sławienia Boga.
więcej »Na początku 1825 roku dwudziestosiedmioletni Adam Mickiewicz wraz z dwoma kolegami Franciszkiem Malewskim i Józefem Jeżowskim przyjechał na polecenie władz carskich do Odessy, gdzie wszyscy trzej mieli objąć posady nauczycieli w tamtejszym liceum.
więcej »Jan Sobieski flirtował z Marią Kazimierą d’Arquien de la Grange jeszcze zanim została żoną Jana Zamoyskiego.
więcej »Senator Nikołaj Nowosilcow był kanalią.
więcej »Wioletta jest osóbką, która wprowadza do dramatu Słowackiego trochę zdrowego rozsądku, konsekwencji i dynamiki życiowej.
więcej »Derwisze to muzułmańscy mistycy, którzy poprzez taniec przy dźwiękach trzcinowego fletu zbliżają się do Boga-Allaha.
więcej »Cytat z "Ody do młodości" Adama Mickiewicza widniał na transparencie umieszczonym na warszawskim ratuszu 30 listopada 1830 r.
więcej »Informacje na temat jednego z pierwszych polskich poetów są nadzwyczaj skąpe.
więcej »Przyjęło się uważać, że lekturze tekstów Françoisa-Marie Aroueta, znanego powszechnie pod pseudonimem Wolter, w oświeceniu oddawali się ludzie o wybitnych umysłach.
więcej »W 1842 roku na posiedzeniu Towarzystwa Literackiego Polskiego w Paryżu Adam Mickiewicz ogłosił się wieszczem.
więcej »Zofia Kossak w "Pożodze" będącej relacją z dramatycznych wydarzeń, które rozgrywały się w latach 1917-19 na Wołyniu, w rozdziale zatytułowanym "Za komuny" opowiada m.
więcej »Dwadzieścioro pięcioro świętych wymienia Henryk Sienkiewicz na kartach powieści „Krzyżacy” opisując realia Polski za czasów Władysława Jagiełły.
więcej »Czytelnicy "Pana Tadeusza" oczy przecierają ze zdumienia, kiedy czytają fragment epopei o tym, jak Sędzia przygotowywał się do snu.
więcej »Najwybitniejsi polscy poeci mogli pochwalić się nie tylko rewelacyjnymi utworami literackimi, ale również gromadką wspaniałych dzieci.
więcej »Słownik języka polskiego podaje dwie definicje wygwizdowa.
więcej »Podczas jednego z przedstawień "Pana Jowialskiego" we Lwowie, pośród publiczności rozbawionej i płaczącej niemal ze śmiechu siedział dystyngowany, starszy pan.
więcej »Jeśli sądzicie, że sztuki teatralne wywołują silne spory wśród widzów dopiero od niedawna, jesteście w błędzie.
więcej »Pygmalion był utalentowanym rzeźbiarzem i władcą Cypru.
więcej »Poniższy dwuwiersz o Mikołaju Koperniku zna każdy Polak.
więcej »Antoni Edward Odyniec, przyjaciel Adama Mickiewicza opowiedział kiedyś historię pewnego niestosownego żartu naszego największego narodowego poety.
więcej »Dobiegająca trzydziestki panna Eglantyna Pattey musiała być kobietą bardzo naiwną, skoro sądziła, że mogłaby poślubić dwudziestotrzyletniego Juliusza Słowackiego.
więcej »Car Rosji Aleksander I i Król Pruski Fryderyk Wilhelm III wspierali opracowanie i wydanie "Słownika języka polskiego".
więcej »Wydany w 1822 roku pierwszy tomik poezji Adama Mickiewicza nie u wszystkich czytelników wzbudził zachwyt.
więcej »