Edusensacje
Gdyby Mickiewicz żył w naszych czasach, królowałby na okładkach kolorowych pism i w wiadomościach zamieszczanych na plotkarskich stronach. Życiowe perypetie Sopliców i kolejne romanse Telimeny rozpalałyby zainteresowanie milionów osób bardziej niż losy bohaterów telenoweli i celebrytów. Tutaj znajdziesz anegdoty, ciekawostki, informacje o ekstrawagancjach i słabostkach wielkich pisarzy i wybitnych poetów. Twojej uwadze polecamy również najbardziej smakowite fragmenty lektur: sceny jak z horrorów, makabryczne opisy, mrożące krew w żyłach momenty, wyuzdane rozmowy i perwersyjne idee szalonych literackich postaci. Zamieszczamy tu także poważne materiały niezwiązane z programem nauczania, ale warte poznania.
Późną jesienią 1843 roku brytyjski urzędnik, literat, wynalazca i dyrektor jednego z brytyjskich muzeów, sir Henry Cole rozmyślał o zbliżających się świętach i konieczności wysłania listu z pozdrowieniami do wielu osób, czego wymagała grzeczność i funkcje, które sprawował.
więcej »
Najstarszy zachowany list miłosny napisany po polsku pochodzi z 1429 roku.
więcej »
Najbardziej znanym polskim pisarzem samobójcą jest Stanisław Ignacy Witkiewicz "Witkacy".
więcej »
Adam Grzymała-Siedlecki we wspomnieniowej książce o wybitnych Polakach "Niepospolici ludzie w dniu swoim powszednim" pierwszy rozdział poświęca Henrykowi Sienkiewiczowi, gdzie przytacza szereg ciekawostek na temat pisarza.
więcej »
Ignacy Krasicki był mistrzem komplementu.
więcej »
Julian Ursyn Niemcewicz uchodzi za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli oświecenia w Polsce.
więcej »
Mylą się ci wielbiciele literatury, którzy sądzą, że poetów poza kunsztem poetyckim cechuje jakaś nadzwyczajna wrażliwość, takt czy kultura osobista.
więcej »
21 stycznia 1856 roku w Paryżu, w kościele św.
więcej »
W 1947 roku poeta Konstanty Ildefons Gałczyński pod pseudonimem Król Herod prowadził w piśmie "Odrodzenie" żartobliwą rubrykę poświęconą tematyce kulturalnej.
więcej »
Wypróbuj sprawdzony sposób, szczegółowo opisany przez Adama Mickiewicza w narodowej epopei.
więcej »
Osoby poszukujące prawdy historycznej w literaturze pięknej, często bywają zawiedzione.
więcej »
Aż trudno uwierzyć, że Adam Mickiewicz w dzieciństwie miał wstręt do pisania.
więcej »
Antoni Lange dowiódł kiedyś, że można napisać wiersz najczystszą polszczyzną - i zostać niezrozumianym.
więcej »
Jędrzej Śniadecki, wybitny polski lekarz, filozof i pedagog blisko 200 lat temu w rozprawie "O fizycznym wychowaniu dzieci" sformułował szereg zaleceń dotyczących młodzieży, które stosowane przynoszą dobre rezultaty.
więcej »
"O Janku, co psom szył buty" - przewrotnie a zgrabnie opowiedziana bajeczka, która poważnym interpretatorom sen z oczu spędza.
więcej »
14 lutego 1834 roku Adam Mickiewicz podzielił się z przyjacielem, Antonim Odyńcem radosną nowiną.
więcej »
Adam Mickiewicz uczęszczał do prowadzonej przez dominikanów szkoły w Nowogródku.
więcej »
Rafael Santi, uważany za trzeciego, obok Leonarda da Vinci i Michała Anioła Buonarroti artystę renesansu, urodził się w Wielki Piątek 1483 roku we włoskim mieście Urbino.
więcej »
W XVI i XVII wieku dużą popularnością wśród Polaków cieszyły się wiersze, które odczytywane wspak ukazywały odbiorcy swój ukryty sens, zgoła odmienny od tego, który pojąć można było czytając po bożemu od lewa do prawa.
więcej »
"Kobiet nie zdobywa się ofiarami tylko siłą"- doradzała pani Meliton Stanisławowi Wokulskiemu, bohaterowi "Lalki" Bolesława Prusa.
więcej »
Teraz i Ty możesz przyrządzić potrawy i spróbować dań, które podawano uczestnikom najsłynniejszych uczt szlacheckich.
więcej »
Ponad 600 tomów napisał w ciągu 57 lat twórczości najbardziej pracowity polski literat, Józef Ignacy Kraszewski.
więcej »
Julian Tuwim opublikował wiele ze swoich relacyjnych wierszy pod pseudonimem.
więcej »
Przyszły noblista Władysław Stanisław Reymont w młodości parał się wieloma zawodami.
więcej »
Wycieczki na Wezuwiusz były obowiązkowym punktem podróży wielkich i aspirujących do wielkości poetów romantycznych odwiedzających Neapol.
więcej »