Straszne skutki picia wódki
Grubiaństwo, bijatyki, utrata majątku, szacunku do innych i samego siebie oraz przejmujący ból głowy - takie konsekwencje czekają pijaka.
więcej »Gdyby Mickiewicz żył w naszych czasach, królowałby na okładkach kolorowych pism i w wiadomościach zamieszczanych na plotkarskich stronach. Życiowe perypetie Sopliców i kolejne romanse Telimeny rozpalałyby zainteresowanie milionów osób bardziej niż losy bohaterów telenoweli i celebrytów. Tutaj znajdziesz anegdoty, ciekawostki, informacje o ekstrawagancjach i słabostkach wielkich pisarzy i wybitnych poetów. Twojej uwadze polecamy również najbardziej smakowite fragmenty lektur: sceny jak z horrorów, makabryczne opisy, mrożące krew w żyłach momenty, wyuzdane rozmowy i perwersyjne idee szalonych literackich postaci. Zamieszczamy tu także poważne materiały niezwiązane z programem nauczania, ale warte poznania.
Grubiaństwo, bijatyki, utrata majątku, szacunku do innych i samego siebie oraz przejmujący ból głowy - takie konsekwencje czekają pijaka.
więcej »Telimena, bohaterka "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza opowiada gościom soplicowskiego dworu anegdotę z czasów swojego pobytu w Petersburgu.
więcej »Załączone obok dzieło przedstawia wizję świętego Bernarda z Clairvaux, XII-wiecznego mistyka, teologa, reformatora cystersów.
więcej »Kiedy Michał Anioł Buonarroti otrzymał od papieża zlecenia wykonania malowideł w Kaplicy Sykstyńskiej, nie był zachwycony i sądził, że tę pracę zawdzięcza intrydze swojego rywala, architekta Donato Bramante.
więcej »Święty Dionizy mógł nieść pod pachą swą uciętą głowę, ale gdy wasza raz spadnie…- straszył komtur Hugo Danveld, pana de Fourcy, na kartach "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza.
więcej »Mieszkając w Paryżu, Adam Mickiewicz nie odmawiał sobie przyjemności odwiedzania galerii malarstwa w Luwrze.
więcej »Święty Jerzy, patron rycerzy jest bodaj najczęściej wspominanym spośród dwadzieściorga pięciorga świętych wymienianych na kartach powieści "Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza.
więcej »Wielu wielbicieli "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza żyje w błędnym przekonaniu, że tytułowa bohaterka jednej z nich, Świtezianka, była jedyna w swoim rodzaju, a imię swoje wywodziła od nazwy budzącego grozę jeziora Świteź.
więcej »Wykłady Adama Mickiewicza w College de France budziły ogromne zainteresowanie.
więcej »Henryk Sienkiewicz pieczołowicie opisywał realia średniowiecznej Polski w powieści "Krzyżacy".
więcej »Wnikliwi czytelnicy "Monachomachii" Ignacego Krasickiego zauważyli z pewnością pewien trudny do interpretacji fragment dzieła: Wtenczas, gdy złością uwiedzione mnichy Wzięli się nagle do uczonej broni, Hijacynt miły, łagodny i cichy, Porzuca bitwę i od wojny stroni.
więcej »Julian Tuwim zwierzył się kiedyś na łamach "Wiadomości literackich" ze swoich szkolnych doświadczeń.
więcej »Czytając staropolskie teksty z pewnością zwróciłeś uwagę na różnorodne zwroty grzecznościowe, których używała szlachta wobec siebie i przedstawicieli innych stanów.
więcej »Pewnie nieraz zdarzyło Ci popełnić błąd podczas pisania pracy klasowej, albo podczas odrabiania lekcji.
więcej »Julian Konstanty Ordon brał udział w obronie słynnej reduty 54, ale nią nie dowodził, jak chciałby Mickiewicz w wierszu "Reduta Ordona".
więcej »Julian Tuwim przez lata gromadził w kartotece, specjalnie założonej do tego celu, wszelkie metafory, porównania i epitety, którymi poeci określali Księżyc w swych utworach.
więcej »W „Panu Tadeuszu” znajdziesz opisy prawdziwych perełek sztuki kulinarnej (to nie jest przenośnia!).
więcej »Henrietta Ewa Ankwiczówna nie była pięknością.
więcej »Adam Mickiewicz pisał swe największe dzieło przez kilka lat.
więcej »Romantyzm to czas afirmacji wolności, indywidualizmu i poezji.
więcej »1 lipca 1830 roku Adam Mickiewicz poznał w Genewie Zygmunta Krasińskiego.
więcej »Na jednym z litewskich cmentarzy, w Dzień Zaduszny widziano trupa, który wyszedł z grobu, gdzie kilka dni wcześniej został złożony.
więcej »Mowa oczywiście o Kazimierzu Przerwie-Tetmajerze.
więcej »Tadeusz, tytułowy bohater narodowej epopei, po odebraniu stosownej edukacji w stolicy, wrócił na prośbę stryja Sędziego, do rodzinnego Soplicowa, gdzie oddał się typowym wakacyjnym rozrywkom.
więcej »Wielbiciele Adama Mickiewicza przyjmują na ogół, że ukochana poety, Maryla Wereszczakówna wyszła za mąż za hrabiego Wawrzyńca Puttkamera bez miłości, a z powodu jego majątku i przymuszona przez rodzinę.
więcej »