Edusensacje

Gdyby Mickiewicz żył w naszych czasach, królowałby na okładkach kolorowych pism i w wiadomościach zamieszczanych na plotkarskich stronach. Życiowe perypetie Sopliców i kolejne romanse Telimeny rozpalałyby zainteresowanie milionów osób bardziej niż losy bohaterów telenoweli i celebrytów. Tutaj znajdziesz anegdoty, ciekawostki, informacje o ekstrawagancjach i słabostkach wielkich pisarzy i wybitnych poetów. Twojej uwadze polecamy również najbardziej smakowite fragmenty lektur: sceny jak z horrorów, makabryczne opisy, mrożące krew w żyłach momenty, wyuzdane rozmowy i perwersyjne idee szalonych literackich postaci. Zamieszczamy tu także poważne materiały niezwiązane z programem nauczania, ale warte poznania.

Świtezianki

Wielu wielbicieli "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza żyje w błędnym przekonaniu, że tytułowa bohaterka jednej z nich, Świtezianka, była jedyna w swoim rodzaju, a imię swoje wywodziła od nazwy budzącego grozę jeziora Świteź.

więcej »

Szczęśliwe "momenty" w Monachomachii? Zauważyłeś je?

Wnikliwi czytelnicy "Monachomachii" Ignacego Krasickiego zauważyli z pewnością pewien trudny do interpretacji fragment dzieła: Wtenczas, gdy złością uwiedzione mnichy Wzięli się nagle do uczonej broni, Hijacynt miły, łagodny i cichy, Porzuca bitwę i od wojny stroni.

więcej »

Szlacheckie zwroty grzecznościowe

Czytając staropolskie teksty z pewnością zwróciłeś uwagę na różnorodne zwroty grzecznościowe, których używała szlachta wobec siebie i przedstawicieli innych stanów.

więcej »

Wakacje pana Tadeusza

Tadeusz, tytułowy bohater narodowej epopei, po odebraniu stosownej edukacji w stolicy, wrócił na prośbę stryja Sędziego, do rodzinnego Soplicowa, gdzie oddał się typowym wakacyjnym rozrywkom.

więcej »