Jan Kochanowski z renasansową wyrozumiałością o papieżu
Na ojca świętego"Świętym cię zwać nie mogę, ojcem się nie wstydzę,Kiedy, wielki kapłanie, syny twoje widzę".
więcej »Gdyby Mickiewicz żył w naszych czasach, królowałby na okładkach kolorowych pism i w wiadomościach zamieszczanych na plotkarskich stronach. Życiowe perypetie Sopliców i kolejne romanse Telimeny rozpalałyby zainteresowanie milionów osób bardziej niż losy bohaterów telenoweli i celebrytów. Tutaj znajdziesz anegdoty, ciekawostki, informacje o ekstrawagancjach i słabostkach wielkich pisarzy i wybitnych poetów. Twojej uwadze polecamy również najbardziej smakowite fragmenty lektur: sceny jak z horrorów, makabryczne opisy, mrożące krew w żyłach momenty, wyuzdane rozmowy i perwersyjne idee szalonych literackich postaci. Zamieszczamy tu także poważne materiały niezwiązane z programem nauczania, ale warte poznania.
Na ojca świętego"Świętym cię zwać nie mogę, ojcem się nie wstydzę,Kiedy, wielki kapłanie, syny twoje widzę".
więcej »Najwybitniejszy i najbardziej znany polski malarz był wielkim miłośnikiem historii i ponoć czytywał niemal wyłącznie książki historyczne.
więcej »Wydaje się, że ta głęboka myśl śpiewana w "Kabarecie starszych panów" przyświecała także poecie Adamowi Mickiewiczowi.
więcej »Relacje Juliusza Słowackiego z kobietami bywały cyniczne.
więcej »Z końcem 1832 roku Juliusz Słowacki opuścił Paryż i udał się do Szwajcarii.
więcej »Juliusz Słowacki, najbardziej romantyczny wśród romantycznych poetów, autor „Kordiana”, był wytrawnym graczem giełdowym.
więcej »Adam Mickiewicz w "Dziadach cz.
więcej »Mimo, że Aleksander Fredro na kartach swoich utworów drwił niejednokrotnie z upodobania szlachty do chwalenia się tytułami przyznawanymi przez austriackiego cesarza, sam chętnie używał świeżutkiego hrabiowskiego tytułu.
więcej »Opisując Hrabiego, jednego z głównych bohaterów "Pana Tadeusza", autor epopei, Adam Mickiewicz wielokrotnie wspomina, iż był on "ostatnim z rodu Horeszków, chociaż po kądzieli".
więcej »Perypetie miłosne bohaterów „Mody na sukces” wypadają blado w porównaniu z romansowymi dokonaniami Adama Mickiewicza.
więcej »Pierwszym wydawanym w Polsce czasopismom nie brakowało oryginalności, a ich redaktorom poczucia humoru.
więcej »W 1926 roku Konstanty Ildefons Gałczyński pokusił się o napisanie wzorowanego na "Piekle" Dantego "Polskiego piekła".
więcej »Astronomia, astrologia czy poezja? Cudowną historię o powstaniu Wielkiego Wozu opowiada Tadeusz Hreczecha Wojski w "Panu Tadeuszu".
więcej »Anna ze Stanisławskich Zbąska uważana jest za pierwszą polską poetkę.
więcej »Król Stanisław August Poniatowski w związku z brakiem sukcesów politycznych, militarnych i gospodarczych kraju, a mówiąc wprost w związku z całkowitą klęską na tych polach, uchodzi niekiedy za wybitnego mecenasa kultury i sztuki.
więcej »Cyprian Kamil Norwid lubił podkreślać, że jednym z jego przodków był król Jan III Sobieski.
więcej »"Bestia, towianica Deybel" - pisał poeta Teofil Lenartowicz, mąż siostry Celiny Mickiewiczowej.
więcej »Ksiądz Piotr Skarga Powęski wybitny kaznodzieja, autor niezmiernie popularnych "Zywotów Świętych", pierwszy rektor Uniwersytetu Wileńskiego był także twórcą banku.
więcej »Wnikliwych czytelników "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza nurtuje pytanie, skąd Moskale dowiedzieli się o zajeździe w Soplicowie i jak udało im się tak szybko przybyć z odsieczą Sędziemu i jego gościom uwięzionym przez Hrabiego i zaściankową szlachtę w soplicowskiem dworku.
więcej »Tysiącom polskich uczniów uwielbiającym "Pana Tadeusza" i Adama Mickiewicza pewnie trudno będzie uwierzyć, że pierwsze wydanie poematu cieszyło się mizernym zainteresowaniem czytelników.
więcej »Pierwszy w literaturze polskiej opis wspólnego skakania w celu wyrażenia poglądów i solidarności znajduje się w powieści "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza.
więcej »Kogut należy do tych ptaków, które często pojawiają się na kartach literatury.
więcej »Poetycka kariera Adama Mickiewicza rozpoczęła się na dobre w momencie, kiedy autor porzucił uznane "racjonalno-empiryczne" motywy wyśmiewające religijność i śmiało sięgnął po elementy pieśni i gawęd ludowych.
więcej »Bohater "Pana Tadeusza", pan Soplicowa, piastujący urząd sędziego i dlatego zwany Sędzią, kilkakrotnie na kartach narodowej epopei stawał wobec problemu przekupstwa.
więcej »Bolesław Prus w "Lalce" podaje zestaw lektur, które przynoszą ulgę skołatanemu męskiemu sercu.
więcej »