Napoleon do Napoleona
Adam Mickiewicz przez całe życie był zafascynowany osobą i dokonaniami Napoleona Bonapartego.
więcej »Gdyby Mickiewicz żył w naszych czasach, królowałby na okładkach kolorowych pism i w wiadomościach zamieszczanych na plotkarskich stronach. Życiowe perypetie Sopliców i kolejne romanse Telimeny rozpalałyby zainteresowanie milionów osób bardziej niż losy bohaterów telenoweli i celebrytów. Tutaj znajdziesz anegdoty, ciekawostki, informacje o ekstrawagancjach i słabostkach wielkich pisarzy i wybitnych poetów. Twojej uwadze polecamy również najbardziej smakowite fragmenty lektur: sceny jak z horrorów, makabryczne opisy, mrożące krew w żyłach momenty, wyuzdane rozmowy i perwersyjne idee szalonych literackich postaci. Zamieszczamy tu także poważne materiały niezwiązane z programem nauczania, ale warte poznania.
Adam Mickiewicz przez całe życie był zafascynowany osobą i dokonaniami Napoleona Bonapartego.
więcej »Nimfa Echo nieszczęśliwie zakochana w Narcyzie nikła w oczach.
więcej »W "Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza wielokrotnie pada słowo "ostatni", którym narrator podkreśla, że świat, który opisał należy do przeszłości.
więcej »Zgodnie z "Biblią" Gwiazda Betlejemską była obiektem astronomicznym, który pojawił się na niebie obwieszczając narodziny Jezusa Chrystusa.
więcej »Stanisław Wokulski, główny bohater Lalki Bolesława Prusa za swoje nieudane podboje miłosne winił romantyków, a szczególnie Mickiewicza.
więcej »Turnieje rycerskie wydają się nieodzownym elementem kultury dworskiej w średniowieczu.
więcej »Wiek XVIII był czasem stosowania oryginalnych metod nauczania.
więcej »Kulę armatnią w czasów szwedzkiego najazdu, wydobytą z murów klasztoru na Jasnej Górze otrzymał Henryk Sienkiewicz w darze od ojców paulinów.
więcej »Opinię Cypriana Kamila Norwida na temat mickiewiczowskiej epopei "Pan Tadeusz" nazwać można ambiwalentną.
więcej »Czy wiesz, że Cyprian Kamil Norwid zaciągnął się do Legionu Polskiego tworzonego wiosną 1848 roku we Włoszech przez Adama Mickiewicza? Wytrwał w nim jednak krótko.
więcej »27 września 1331 roku na polach niedaleko wsi Płowce pięć tysięcy polskich rycerzy dowodzonych przez Władysława Łokietka zmierzyło się z liczącymi dwa tysiące osób oddziałami krzyżackimi pod wodzą komtura Otto von Lauterberga.
więcej »Jednym z najbardziej dramatycznych momentów "Dziadów cz.
więcej »"Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza jest niewyczerpanym źródłem wiedzy o życiu i sprawach publicznych.
więcej »Uwaga! Jeśli jesteś wrażliwy na obrzydliwości - nie czytaj! Określenia "kołtun" używano nader chętnie pod koniec XIX wieku i w wieku XX w odniesieniu do ludzi o ciasnych poglądach, wąskich horyzontach umysłowych, zacofanych, ciemnych, ograniczonych, hipokrytów.
więcej »Na zdjęciu obok widzisz krowę rasy holsztyno - fryzyjskiej, którą charakteryzują duże łaty na biodrach, czy jak mawiano kiedyś na wsi, na biedrach.
więcej »Wbrew powszechnemu mniemaniu nazwa Warszawa nie jest zrostem imion legendarnych bohaterów Warsa i Sawy, a pochodzi od popularnego w średniowieczu imienia Warcisław.
więcej »Najstarsza polska nazwa określająca osoby płci żeńskiej to żona.
więcej »Zwyczaj malowania jaj w okresie wielkanocnym znany był w Polsce od czasów średniowiecza.
więcej »Adam Mickiewicz gotów był przyłączyć się do upadającego powstania listopadowego i z bronią w ręku walczyć o wolność ojczyzny.
więcej »Nie dajcie sobie wmówić, że użycie powszechnie znanego wulgaryzmu, w jakikolwiek sposób i w jakiejkolwiek sytuacji, może podnieść wartość artystyczną tekstu bądź być uzasadnione artystycznie przez kontekst sytuacyjny.
więcej »Zdarza się, że żartując z osób nie mających umiaru w przechwalaniu się nadzwyczajnymi przymiotami umysłu i ciała, mówimy, że umieliby nawet, wyciągnąć się z bagna za włosy.
więcej »Dobre maniery były podstawą sukcesów towarzyskich od najdawniejszych czasów.
więcej »Na początku osiemnastego wieku szlacheckie dzieci z niechęcią wyruszały do szkół.
więcej »Ludzi kulturalnych i oczytanych najłatwiej poznać po tym, że nawet gdy żartują odwołują się do arcydzieł literatury i sztuki, a kiedy chcą uchybić przeciwnikowi, czynią to tak uroczo i elegancko, że zamiast ciosu w twarz otrzymują burzę oklasków od oszołomionej widowni.
więcej »Adam Mickiewicz wierzył w wędrówkę dusz.
więcej »