Edusensacje

Gdyby Mickiewicz żył w naszych czasach, królowałby na okładkach kolorowych pism i w wiadomościach zamieszczanych na plotkarskich stronach. Życiowe perypetie Sopliców i kolejne romanse Telimeny rozpalałyby zainteresowanie milionów osób bardziej niż losy bohaterów telenoweli i celebrytów. Tutaj znajdziesz anegdoty, ciekawostki, informacje o ekstrawagancjach i słabostkach wielkich pisarzy i wybitnych poetów. Twojej uwadze polecamy również najbardziej smakowite fragmenty lektur: sceny jak z horrorów, makabryczne opisy, mrożące krew w żyłach momenty, wyuzdane rozmowy i perwersyjne idee szalonych literackich postaci. Zamieszczamy tu także poważne materiały niezwiązane z programem nauczania, ale warte poznania.

Nie wierz nigdy poecie

Stanisław Wokulski, główny bohater Lalki Bolesława Prusa za swoje nieudane podboje miłosne winił romantyków, a szczególnie Mickiewicza.

więcej »

O diabłach harcujących niegdyś pod Płowcami!

27 września 1331 roku na polach niedaleko wsi Płowce pięć tysięcy polskich rycerzy dowodzonych przez Władysława Łokietka zmierzyło się z liczącymi dwa tysiące osób oddziałami krzyżackimi pod wodzą komtura Otto von Lauterberga.

więcej »

O kołtunach dosłownie i metaforycznie

Uwaga! Jeśli jesteś wrażliwy na obrzydliwości - nie czytaj! Określenia "kołtun" używano nader chętnie pod koniec XIX wieku i w wieku XX w odniesieniu do ludzi o ciasnych poglądach, wąskich horyzontach umysłowych, zacofanych, ciemnych, ograniczonych, hipokrytów.

więcej »

O pochodzeniu nazwy Warszawa

Wbrew powszechnemu mniemaniu nazwa Warszawa nie jest zrostem imion legendarnych bohaterów Warsa i Sawy, a pochodzi od popularnego w średniowieczu imienia Warcisław.

więcej »

O wulgaryzmach w literaturze

Nie dajcie sobie wmówić, że użycie powszechnie znanego wulgaryzmu, w jakikolwiek sposób i w jakiejkolwiek sytuacji, może podnieść wartość artystyczną tekstu bądź być uzasadnione artystycznie przez kontekst sytuacyjny.

więcej »

O wyciąganiu się z bagna za włosy

Zdarza się, że żartując z osób nie mających umiaru w przechwalaniu się nadzwyczajnymi przymiotami umysłu i ciała, mówimy, że umieliby nawet, wyciągnąć się z bagna za włosy.

więcej »

"Pan Tadeusz" jako źródło żartobliwych inspiracji

Ludzi kulturalnych i oczytanych najłatwiej poznać po tym, że nawet gdy żartują odwołują się do arcydzieł literatury i sztuki, a kiedy chcą uchybić przeciwnikowi, czynią to tak uroczo i elegancko, że zamiast ciosu w twarz otrzymują burzę oklasków od oszołomionej widowni.

więcej »