Romantyczna miłość Aleksandra Fredry
W sześciu kolejnych komediach Aleksandra Fredry pojawia się kobieta o imieniu Zofia.
więcej »Gdyby Mickiewicz żył w naszych czasach, królowałby na okładkach kolorowych pism i w wiadomościach zamieszczanych na plotkarskich stronach. Życiowe perypetie Sopliców i kolejne romanse Telimeny rozpalałyby zainteresowanie milionów osób bardziej niż losy bohaterów telenoweli i celebrytów. Tutaj znajdziesz anegdoty, ciekawostki, informacje o ekstrawagancjach i słabostkach wielkich pisarzy i wybitnych poetów. Twojej uwadze polecamy również najbardziej smakowite fragmenty lektur: sceny jak z horrorów, makabryczne opisy, mrożące krew w żyłach momenty, wyuzdane rozmowy i perwersyjne idee szalonych literackich postaci. Zamieszczamy tu także poważne materiały niezwiązane z programem nauczania, ale warte poznania.
W sześciu kolejnych komediach Aleksandra Fredry pojawia się kobieta o imieniu Zofia.
więcej »Romantyzm uchodzi za epokę wielkich osobowości i indywidualizmu.
więcej »Najsłynniejszy liścik w literaturze polskiej miał niewielkie rozmiary, został napisany na białym papierze i zwinięty w rulonik.
więcej »W średniowieczu słowo „romanus” przeciwstawiano wyrażeniu „lingua romana” tj.
więcej »W "Weselu" Wyspiańskiego przystojni drużbowie wymieniają uwagi na temat zabawy i dziewcząt z Krakowa, z którymi tańczyli niemal przez cały wieczór.
więcej »Autorem rysunku, który widzisz obok jest Juliusz Słowacki.
więcej »Odrzucona kochanka musi cierpieć z miłości.
więcej »Postaci z obrazów Jana Matejki towarzyszyły młodopolskim artystom podczas wytwornych alkoholowych spotkań.
więcej »Najbardziej znanym utworem Juliana Ursyna Niemcewicza jest komedia "Powrót posła".
więcej »Interpretatorzy barokowej poezji Jana Andrzeja Morsztyna przez ponad trzysta lat żyli w przekonaniu, że adresatką jego wierszy "Do Kasi" była Katarzyna Gordon of Huntly, żona poety.
więcej »Benedykt Chmielowski, autor pierwszej polskiej encyklopedii wydanej w połowie XVIII w.
więcej »W "Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza, nie bez przyczyny nazywanym narodową epopeją, znajdziesz opis kawy doskonałej.
więcej »Anonimowy autor średniowiecznego polskiego utworu zaczynającego się od słów "Chytrze bydlą pany kmiecie.
więcej »W 1831 roku Adam Mickiewicz cieszył się olbrzymią popularnością jako autor "Ody do młodości", utworu, który towarzyszył wybuchowi powstania listopadowego.
więcej »Wśród wielu bohaterów "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza pojawiają się zarówno postaci wymyślone przez powieściopisarza, jak i historyczne.
więcej »Marszałek Józef Piłsudski cenił nadzwyczajnie twórczość Juliusza Słowackiego, dlatego pomógł w sprowadzeniu do Polski prochów wieszcza i złożeniu ich na Wawelu.
więcej »W XVIII wieku śmingus-dyngus trwał kilka dni.
więcej »Kawiarnia Ferdynanda Turlińskiego znajdująca się naprzeciw gmachu Teatru imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie była ulubionym miejscem spotkań młodopolskiej bohemy.
więcej »Bolesław Prus pisarz, entuzjasta i popularyzator wiedzy interesował się zjawiskami nadprzyrodzonymi i uczestniczył w seansach wywoływania duchów.
więcej »Na przełomie lat trzydziestych i czterdziestych XIX stulecia Adam Mickiewicz bywał częstym gościem w salonie modnej francuskiej pisarki publikującej pod nazwiskiem George Sand.
więcej »Twórczość Henryka Sienkiewicza wzbudzała entuzjazm nie tylko czytelników, którzy z niecierpliwością czekali na kolejne odcinki publikowanych w prasie powieści, ale także krytyków literatury, którzy doceniali talent i literackie umiejętności prozaika.
więcej »Lucyna Ćwierczakiewiczowa była najlepiej wynagradzaną polską autorką książek w XIX wieku.
więcej »Wszyscy, którzy sądzą, że podświetlanie znanych budynków z jakiejś okazji to współczesny pomysł, możliwy do zrealizowania dopiero po wynalezieniu elektryczności, są w błędzie.
więcej »Średniowieczni rycerze bardzo dbali o swoje włosy i dużo czasu poświęcali na ich pielęgnację.
więcej »Przeciętni i mierni twórcy korzystają z każdej nadarzającej się okazji, by promować siebie i swoją twórczość i na ogół nie mają większych problemów ze złożeniem podpisu pod petycją, listem czy odezwą, nawet wówczas kiedy te bywają fatalnie zredagowane.
więcej »