Edusensacje
Gdyby Mickiewicz żył w naszych czasach, królowałby na okładkach kolorowych pism i w wiadomościach zamieszczanych na plotkarskich stronach. Życiowe perypetie Sopliców i kolejne romanse Telimeny rozpalałyby zainteresowanie milionów osób bardziej niż losy bohaterów telenoweli i celebrytów. Tutaj znajdziesz anegdoty, ciekawostki, informacje o ekstrawagancjach i słabostkach wielkich pisarzy i wybitnych poetów. Twojej uwadze polecamy również najbardziej smakowite fragmenty lektur: sceny jak z horrorów, makabryczne opisy, mrożące krew w żyłach momenty, wyuzdane rozmowy i perwersyjne idee szalonych literackich postaci. Zamieszczamy tu także poważne materiały niezwiązane z programem nauczania, ale warte poznania.
Przebywając w Poczdamie w pałacu Sanssouci na zaproszenie króla pruskiego Fryderyka II, biskup Ignacy Krasicki miał do dyspozycji ten sam apartament, w którym wcześniej gościł sławny Wolter, francuski pisarz, filozof, historyk, libertyn.
więcej »
Na początku lat czterdziestych XIX wieku zarówno Adam Mickiewicz jak i Juliusz Słowacki prężnie działali w Kole Sprawy Bożej, sekcie założonej przez charyzmatycznego religijnego przywódcę Andrzeja Towiańskiego.
więcej »
Adam Mickiewicz, podobnie jak inni poeci epoki romantyzmu, wierzył w duchy i możliwość komunikowania się z nimi.
więcej »
Praca twórcza bywa ponoć bardzo męcząca.
więcej »
11 lipca 1848 roku francuska policja aresztowała pod zarzutem udziału w zamieszkach Andrzeja Towiańskiego, charyzmatycznego przywódcę sekty towiańczynków.
więcej »
Ignacy Krasicki z równym talentem potrafił pisywać poważne wiersze patriotyczne i utwory humorystyczne.
więcej »
Po I rozbiorze Polski biskupstwo warmińskie, którym zarządzał Ignacy Krasicki, znalazło się pod panowaniem Fryderyka II.
więcej »
Adam Mickiewicz śmiało poczynał sobie z duszami potępieńców na kartach swego najsłynniejszego dramatu "Dziady".
więcej »
14 listopada 1829 roku znudzony urokami Florencji Adam Mickiewicz w towarzystwie przyjaciela Antoniego Odyńca jechał do Rzymu.
więcej »
Od dawien dawna wiadomo, że w okolicach Łęczycy straszy.
więcej »
Powieść "Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki" napisana przez Ignacego Krasickiego cieszyła się ogromnym powodzeniem.
więcej »
Po ukończeniu studiów w Uniwersytecie Wileńskiem Adam Mickiewicz przyjął posadę nauczyciela w szkole w Kownie.
więcej »
Ignacy Rzecki, bohater "Lalki" Bolesława Prusa był oddanym bonapartystą, podziwiającym dokonania Napoleona i wiążącym nadzieje na lepszą przyszłość z synem cesarza Ludwikiem Napoleonem.
więcej »
Dwoje naukowców, Catalina Toma z Uniwersytetu Wisconsin-Madison i Jeffrey Hancock z Uniwersytetu Cornell postanowiło przyjrzeć się profilom użytkowników serwisów randkowych.
więcej »
"Pamiętniki" Jana Chryzostoma Paska są doskonałym źródłem wiedzy o Polsce w dobie baroku.
więcej »
Zagadnienia dotyczące historii języka polskiego mogą rozpalać nie lada emocje, a dyskutantów doprowadzić nawet na salę sądową.
więcej »
Ignacy Krasicki przeszedł do historii literatury jako autor utworów bezlitośnie piętnujących wady i przywary przedstawicieli wszystkich stanów Rzeczpospolitej.
więcej »
Stanisław Wokulski, bohater „Lalki” Bolesława Prusa kupił Sułtankę, klacz wyścigową od zadłużonego barona Krzeszowskiego, by sprawić przyjemność pannie Izabeli Łęckiej, w której kochał się szalenie, ale bez wzajemności.
więcej »
Od początku Polacy zdawali sobie sprawę, że uchwalenie Konstytucji 3 maja 1791 roku było przełomowym momentem w historii kraju.
więcej »
"Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza jest niewyczerpaną skarbnicą wskazówek, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.
więcej »
Tadeusz Dołęga-Mostowicz był jednym z najpopularniejszych pisarzy dwudziestolecia międzywojennego.
więcej »
Zyjący na przełomie XVIII i XIX wieku błyskotliwy publicysta ksiądz Karol Surowiecki, rozczarowany poziomem oświeceniowych sporów i intelektualną płycizną sądów wygłaszanych przez ponoć wykształconych encyklopedycznie komentatorów, napisał krótki esej zatytułowany "Savoir vivre dla świstaków", w którym wydrwiwał pozorną elokwencję.
więcej »
"Kogo bóg chce zgubić, temu najpierw rozum odbiera" - głosi popularne ostatnio przysłowie.
więcej »
Listy Sobieskiego do Marii Kazimiery zdradzają słabość magnata, a potem króla do czytywania romansów.
więcej »
Moda na zażywanie wyrobów tytoniowych trafiła do Polski na początku XVII wieku.
więcej »