Co wąchali bohaterowie narodowej epopei?
Napoleon Bonaparte zużywał pół kilograma tabaki rocznie.
więcej »Gdyby Mickiewicz żył w naszych czasach, królowałby na okładkach kolorowych pism i w wiadomościach zamieszczanych na plotkarskich stronach. Życiowe perypetie Sopliców i kolejne romanse Telimeny rozpalałyby zainteresowanie milionów osób bardziej niż losy bohaterów telenoweli i celebrytów. Tutaj znajdziesz anegdoty, ciekawostki, informacje o ekstrawagancjach i słabostkach wielkich pisarzy i wybitnych poetów. Twojej uwadze polecamy również najbardziej smakowite fragmenty lektur: sceny jak z horrorów, makabryczne opisy, mrożące krew w żyłach momenty, wyuzdane rozmowy i perwersyjne idee szalonych literackich postaci. Zamieszczamy tu także poważne materiały niezwiązane z programem nauczania, ale warte poznania.
Napoleon Bonaparte zużywał pół kilograma tabaki rocznie.
więcej »Wojski, jeden z bohaterów "Pana Tadeusza", jest uroczym staruszkiem, strażnikiem tradycji, wirtuzem gry na myśliwskim rogu, mistrzem rzucania nożem, kucharzem doskonałym, wreszcie odkrywcą muchy szlacheckiej.
więcej »Cyprian Kamil Norwid rozczarowany poziomem powieści wydawanych w drugiej połowie XIX wieku napisał fraszkę, w której drwi ze schematów używanych przez polskich powieściopisarzy.
więcej »"Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza jest pasjonującą lekturą, która mimochodem dostarcza wnikliwym czytelnikom niezwykłych wiadomości.
więcej »Juliusz Słowacki wykazał się niezwykłą wyobraźnią, odwagą i makabrycznym poczuciem humoru pisząc "Kordiana".
więcej »Ślub Maryli Wereszczakówny z hrabią Wawrzyńcem Puttkamerem wstrząsnął Adamem Mickiewiczem i sprawił, że romantyczne uczucia, które żywił do kobiety nie tylko nie wygasły, ale rozpaliły się na dobre.
więcej »"Nie zgadzam się z tym, co mówisz, ale oddam życie, abyś miał prawo to powiedzieć.
więcej »Książę biskup Ignacy Krasicki z radością urządzał i pielęgnował ogród okalający siedzibę Biskupstwa Warmińskiego w Lidzbarku.
więcej »Bywa, że wielcy poeci nie zachowują się tak, jak tego oczekiwaliby wielbiciele ich talentu i wszelkiej literatury.
więcej »W XVIII wieku każda modna, szanująca się dama miała pieska, którego obdarzała prawdziwą miłością, czułościami i nie rozstawała się z nim nawet na chwilę.
więcej »Myśl o śmierci towarzyszyła ludziom średniowiecza codziennie.
więcej »"Diablik to był w wódce na dnie! Istny Niemiec, sztuczka kusa;" - czytamy w balladzie "Pani Twardowska" Adama Mickiewicza.
więcej »Bohaterka "Lalki" Bolesława Prusa, Izabela Łęcka, piękność o bujnych włosach "blond z odcieniem popielatym", jak na arystokratkę przystało interesowała się sztuką, a szczególnie lubiła bywać w teatrze.
więcej »Współcześnie słowo "dozorca" nie kojarzy się z prestiżem i zaszczytami.
więcej »Jeśli zakonnicy mieszkający w klasztorze w Tyńcu postępują nieobyczajnie przedkładając światowe dostatki i uciechy ponad modlitwę i służbę Panu, wówczas ukazuje im się duch Walgierza Wdałego, ku przestrodze.
więcej »W 1848 roku Święte Oficjum Kościoła Rzymskokatolickiego wpisało dzieła Adama Mickiewicza do Indeksu Ksiąg Zakazanych.
więcej »Adam Mickiewicz opisał na kartach „Pana Tadeusza” wiele szlacheckich rozrywek.
więcej »Kończąc edukację na Uniwersytecie Wileńskim Adam Mickiewicz zmuszony był zdać egzamin potwierdzający wiedzę zdobytą podczas studiów.
więcej »Fatum, czyli zły los, którego nie sposób uniknąć, nieodwołalna decyzja bogów, przed którą nikt nie umknie, choćby bardzo się starał, jest podstawowym terminem używanym do opisu tragedii antycznej.
więcej »Młodopolski poeta Lucjan Rydel był ponoć nieznośnym gadułą zamęczającym otoczenie swoimi tyradami.
więcej »Młodopolski poeta Lucjan Rydel był pierwowzorem postaci Pana Młodego w dramacie "Wesele".
więcej »Mikołaj Rej z Nagłowic przez wielu tytułowany jest "ojcem literatury polskiej".
więcej »Adam Mickiewicz wymyślił i wprowadził do języka polskiego imię Grażyna.
więcej »Najstarsza znana polska pieśń bożonarodzeniowa zapisana została w 1424 roku i jest tłumaczeniem utworu z języka czeskiego.
więcej »Niewiele osób wie, że najbardziej znany na świecie hiszpański pisarz, autor słynnej powieści "Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy" bohaterem swojego utworu uczynił wybitnego Polaka Jacka Odrowąża.
więcej »